top of page
Home Decorations

Keisrilõike arm

Keisrilõike järgsest taastumisest esimesel kuuel nädalal loe siit

Nii palju kui mina keisrilõike arme näinud olen, on nad kõik visuaalselt olnud üsna kenad, diskreetsed ja hästi paranevad. Probleemid, mida naised kurdavad, on pigem seotud funktsionaalsuse ja enesetundega. Armi ümbruses on nahk kas tundetu või ületundlik, kõhulihastega on raske kontakti saada ning liikudes kõht rapub imelikult.

Pouch (kukkur) või shelf (riiul) - üle armi vajuv üleliigne nahk ja rasvkude

Üks põhjustest on kõhulihaste venitamine üle oma normaalse venituse, mis jätab sünnituse järgselt lihased nõrgaks ega suuda kokku tõmbuda. Suurt rolli mängib ka geneetika, mis määrab meie sidekoe võimekuse tagasi kokku tõmbuda, samuti raseduseagne kaalutõus rasvkoe arvelt.

Millised võiksid olla lahendused nendele muredele?


Raseduse ajal

Kui keisrilõige on plaaniline, on naisel võimalik end nii vaimselt kui füüsiliselt juba varakult protseduuriks ja sellega kaasnevaks ette valmistama hakata. Kuna aga suur osa lõikustest toimuvad erakorraliselt, ei kuulu teemaga kurssi viimine eelnevalt prioriteet. Õnneks on aga üldise füüsilise aktiivsusega võimalik raseduse ajal juba teatavat ennetustööd teha, ilma et peaks seda kohtlema kui keisrist taastumiseks valmistumist :) Kuna keisriarmi muudavad osaliselt drastilisemaks liigne kõhurasv ja lõdvenud kõhulihased, on siin võimalik juba veidi keha kaasa aidata.


Sünnituse järgselt

Sünnituse järgselt antakse haiglas juhised, mis ei erine tegelikult muude haavade hooldamisest - kord päevas voolava veega pesta, õrnalt kuivaks tupsutada, suur plaaster peale, aeg-ajalt ka õhuvanne. Kui roosa arm on tekkinud, võib kasutada armigeeli/plaastrit kuni armi valgeks muutumiseni.


Kui haav on ilusti kokku kasvanud, on võimalik armi taastumist toetada

  • massaaži

  • teipimise

  • silikoonplaastri

  • ja lümfimassaaži abil.

Massaaž

Massaaži võib armile kas ise kodus tegema hakata, kuid vahel naised tunnevad ebamugavust või vastumeelsust oma kõhu/armi puudutamise ja vaatamise suhtes ning sel juhul on parempöörduda naiste tervise füsioterapeudi või manuaalterapeudi poole.


Ise masseerimiseks:

  1. tundlikkushäirete puhul (ülitundlikkus, alatundlikkus) alusta kõige pehmemast või tolereeritavamast materjalist (nt vatitups) ning silita sellega haava ümbrust, liikudes vaikselt nii lähedale, kui sulle mugav on. Tee seda paari minuti jooksul, seejärel vaheta veidi karedama materjali vastu (beebilapp või rätik). Vaheta materjali, kuni tuvastad sellise, mis on väga ebameeldiv ning lõpeta. Regulaarsel harjutamisel ja närvirakkude taastumisel hakkab naha tundlikkus normaliseeruma

  2. silita sõrmega haava ümbrust, otsides ületundlikku piirkonda. Kui leiad sellise koha, hakka kergelt ja kiirelt sõrmedega patsutama selle koha peal. Patsuta u 2 minutit või kuni tunned, et ala hakkab tuimemaks muutuma, seejärel liigu järgmise piirkonna peale

  3. kui haavale on moodustund arm, võid hakkad seda sõrmedega ristipidiselt masseerima. Mõtle et tahad vabastada nahka aluskudedest, kasutades vähest survet ja liigutades sõrmi naha vastas kiirelt edasi-tagasi

Armimassaaž. Allikas: https://myhealth.alberta.ca/breast-cancer-surgery/at-home/scar-massage

Väga hea enesemassaaži õpetusvideo leiad siit


Harjutused

Naised taastuvad väga erinevas tempos, võttes arvesse nende eelnevat ja rasedusaegset treenitust, mistõttu hoiduksin konkreetsest ajalimiidist, millest alates võib muretult hakata harjutusi tegema.


Nagu eelnevas blogipostitus mainitud, võib kohe pärast sünnitust alustada sügava kõhuhingamisega ning järk-järgult lisada juurde õrnalt naba sisse tõmbamine, mis aktiveerib kõhulihased ilma suure liikuvusamplituudita. 6.-8. nädala paiku oleks hea aeg alustada kergema treeninguga, mis ei hõlma klassikalisi kõhulihaste harjutusi (crunch jm). Kükid või istumast tõusud, puusatõsted, harjutused ülakehale on turvalised.


Kõhulihaste harjutusena võid alguses naba sissetõmbamist teostada ka külili ja käpuli, sealt edasi progresseeruda käpuli/põlvedel planku ja täisplanku. Kui tunned, et kõht ripub või kisub ebamugavalt, soovitan käia ära füsioterapeudi visiidil ning vaadata üle, kas lihasaktivatsioon on korrektne ja harjutused jõukohased.


Lümfiteraapia ja teipimine

Kuna keisrilõike järgselt on oht liidete tekkeks, võib nende pehmendamiseks kasutada lümfiteraapia ja kinesioteipimise abi. Lõikuse käigus võivad väiksed lümfisooned saada kahjustada ja lümf koguneda armi piirkonda, mistõttu tekib visuaalselt suurem kõhuke, kui see võib-olla päriselt on.


FysioDoula

Comments


bottom of page