top of page

Kuidas sündis FysioDoula

Kui füsioteraapiast jääb väheks

pregnancy, pediatric PT, post-partum doula


FysioDoula sümbioosi esimene pool sai alguse 2014. aastal füsioteraapia kraadi omandamisega. Erialast eneseotsingut alustasin puuetega täiskasvanute ja lastega töötades, kuid pidevalt tundsin, et olen jäänud abiga justkui hiljaks - areng on toimunud ja nüüd on vaid võimalik tegeleda säilitamisega. Kuigi mulle meeldis ka see osa tööst, hakkasin vaikselt liikuma aina noorema sihtgrupi poole, kuni 2018. aastal alustasin tööd Fertilitase erahaigla taastusraviosakonnas laste füsioterapeudina, kus minu hoolde anti ka beebid. Algselt tundus, et olen lõpuks leidnud oma valdkonna, kuid beebidega kaasnes selline huvitav kõrvalnähtus nagu värsked emad.

Allikas: unsplash.com

Töö lastega = töö lapsevanematega

Mida väiksem laps, seda sagedamini üldjuhul teraapias on vaja käia. See tähendab, et vähemalt kord nädalas istuvad kaks täiskasvanut ja nunnu beebi (vahel kaks) ca pool tundi järjest lähestikku. Kuna emad veedavad väga palju aega üksi, on iga kontakt teise täiskasvanuga hinnaline. Seega ei räägi me ainult motoorikast ja lihaspingetest, vaid ka beebi toitmisest, lisatoidust, unest, rasedusest, sünnitusest, paarisuhetest. Ja kuigi ma ei oma erialast väljaõpet ega isiklikku kogemust valdavas osas neist teemadest, on mul olemas empaatia, kuulamisoskus ja loogiline mõtlemine, millega kaasnevalt märkasin emade kasvavat usaldust minu suhtes. Tundsin, et olen väga priviligeeritud olukorras, kuid taustateadmistest jääb puudu.

Doulaks sündimine

Doula õpe kestab põhjusega 9 kuud, sest ka doula peab kasvama, arenema ja sündima. Algselt 20 võõra naisega ühes ruumis istuda ja nende rasedus/sünnituslugusid kuulata oli veidi hirmutav, kuid ma teadsin, et mul on trump - ma olen juba erialaselt töötanud rasedate ja sünnitusjärgsete naistega. Nõustamine, kuulamine ja peegeldamine ei ole mulle võõrad. Ning kuigi õppe käigus hiilis vahel ligi hirm, et äkki ma ei ole tõsiseltvõetav, kui mul endal lapsi ei ole, siis ma tuletasin endale järjepidevalt meelde - ma olen füsioterapeut, kellel ei ole olnud ühtegi luumurdu ega operatsiooni ning ma saan sellele vaatamata oma patsientide ravimisega suurepäraselt hakkama. Lõppkokkuvõttes taandub töö ikkagi inimlikele aspektidele ning ma olen saanud juba korduvalt kinnitust, et inimesed, kellele just mina sobin, on täitsa olemas. Nagu füsioteraapias nii ka doulanduses tuleb mul voolida see eriala enda nägu ja tugineda oma tugevustele.

Ja nii sündiski FysioDoula - spetsialist, kes oskab toetada naise keha raseduse ajal ja järgselt, nõustada beebi arengu ja tegeluste osas ning pakkuda lisa tugiisikut, kui on vaja kuulata, normaliseerida, olemas olla. Kui sul tekkis küsimusi või tunned, et saaksin sulle kuidagi abiks olla, võta minuga ühendust FysioDoula facebooki lehel


FysioDoula

Comments


bottom of page