top of page
Home Decorations

DEBUNKED: rasedana käte üle pea tõstmine

Ma usun, et kõik, kes kunagi lapseootel olnud, on kuulnud, et rasedana ei tohi käsi üle pea tõsta, kapi otsast midagi upitada ega magada käed üleval. Sellised müüdid (või hirmujutud) pärinevad ajast, mil ultraheli uuringud ei olnud veel kasutuses ning loote uurimiseks kasutati selliseid vahendeid nagu mõõdulint, palpeerimine ja puidust kuuldetoru. Mistõttu võisid varased terviserikked jääda avastamata ning tekkida lood stiilis "naabri-Mari riputas rasket pesu nöörile ja selle pärast ta rasedus katkeski". On lihtne teha põhjus-tagajärg seoseid, sest sa oled kunagi kuskilt kuulnud ühest naisest kel nii juhtus, kuid ei tohi unustada - see, et kaks asja juhtusid üksteise järel, ei tähenda alati seda, et nad üksteist põhjustasid. Tänapäeval on riski-rasedad arsti kõrgendatud jälgimisel ning suurenenud katkemis-riskiga rasedatele määratakse vahel nn voodirežiim. Varasemalt võis selline naine aga majapidamistöödel end "katkestada" ja kõrvaltvaataja teha põhjapaneva avastuse, et ju siis kummardamine on ka ohtlik tegevus, mida rasedad võiksid vältida.


Aga nagu ikka - müüdil peab olema mingi selgitus, et seda saaks murda.


Millel siis põhineb käte üle pea tõstmise müüt?
woman holding arms up

Väidetavalt pinguldub nabanöör käte tõstmisel ning võib sattuda ümber loote kaela. Päris õudne onju? Kellel ei hakkaks kõhe. Isegi, kui see pole tegelikult reaalne, jääb mingi ebamäärane kuklatunne sisse, et äkki ikka mingi õhkõrn risk on ja raseduse ajal tahaks välistada igasuguseid riske, seega kui palju mul neid käsi lõpuks ikka üleval kasutada on vaja...

Alustame puhtanatoomiliselt - nabanöör ühendab beebi naba platsentaga, mis kinnitub omakorda emaka seina külge. Kuidas ometi saaks see pingutuda käte sirutamisel? Teiseks, nabanöör on tehtud väga kavalast materjalist, mis kaitseb selles asuvaid artereid ja veeni kinnipitsumise eest, kui beebi peaks sellest kinni haarama või kui sünnitegevuse käigus emaka kokkutõmbed sellele survet avaldavad.


Jah, on tõsi, et nabanöör võib sattuda ümber beebi kaela - ca kolmandik beebisid sünnivad nabanöör kaela ümber, ilma tüsistusteta. Kuidas satub nabanöör tegelikult ümber kaela?

1. Beebi aktiivsed liigutused - beebid sapsivad korralikult ringi ning hoogsate saltode ja jalahoopide käigus võib nabanööri tekkida sõlmi või sattuda ümber beebi kaela/keha

2. Liiga palju lootevett - lootevee liigne kogus (nt ema diabeedi korral) annab beebile ülemäära palju ruumi ringi vehkida

3. Väga pikk nabanöör


Pigem hakkab nabanööri asend mängima sünnitusel, kuid ümber kaela olev nabanöör ei põhjusta statistiliselt pikemat või raskemat sünnitust ega loeta seda ka riskiraseduseks või -sünnituseks. Jah, harva juhtub, et kaela ümber olev nabanöör põhjustab tõesti raseduse käigus või sünnitusel komplikatsioone - sel juhul peab nabanöör sattuma päris sõlme, mida kõhubeebi oma liigutustega ise ei suuda lahti harutada. Raseduse ajal on võimalik seda tuvastada UH's ning sünnitusel KTG'ga, kui beebi peaks nabanööri tõttu stressiolukorda sattuma.


Seega kokkuvõtvalt - jah, nabanöör võib sattuda loote kaela ümber, kuid seda ei ole kuidagi võimalik väljastpoolt mõjutada ema liigutuste kaudu, ammugi mitte käsi üles tõstes.

FysioDoulaComments


bottom of page